NÁVODY, TIPY, RADY


Doporučil Vám náš lékař cvičení ? Je termín Vaší rehabilitace ještě daleko nebo chcete zatím cvičit sami doma? Zde je odkaz na pěkně zpracované návody na cvičení a protahování různých části těla ,kde se můžete inspirovat a nějaké cviky si sami vyzkoušet. https://www.fyzioklinika.cz/navody-na-cviceni-vse/boli-me  ( stránky FYZIOklinika,Praha 4)


"Ostruha" patní kosti - Calcar calcanei ,Fasciitis plantaris

Objevily se u Vás bolesti na spodní straně paty , případně někdy se šířící dále do plosky nohy? Dostavují se typicky při rozcházení po období klidu, nejčastěji po ránu a po rozejití mizí ? S největší pravděpodobností souvisí právě s tzv.ostruhou patní kosti. Jako první pomoc před návštěvou lékaře jsou vhodné chladné obklady, gelové podpatěnky, analgetika typu Ibalginu apod. Nezbytná je také příprava nohy na zátěž před rozejitím provedením vhodné masáže.    


Bolesti svalů a kloubů po zátěži či sportu

Bolesti pohybového aparátu v souvislosti se zátěží mohou mít celou řadu příčin od prostého přetížení přes natažení až po vážnější poranění měkkých tkání či skeletu. Stejně tak se mohou manifestovat různá degenerativní i jiná onemocnění. Vážnější stavy jsou doprovázeny krevním výronem či náplní kloubu. Jako první pomoc jsou vhodné ledové obklady a běžná analgetika a samozřejmě klidový režim s maximálním šetřením poraněné oblasti a jejím polohováním nad úroveň těla. Pokud potíže neustupují nebo se dokonce horší je lépe vyhledat lékaře.   


Šlapací koupele

Jedná se o doplňkovou  léčebnou metodu používanou při plochonoží, počínajících varixech nebo syndromu chladných nohou, při spasmech svalů v oblasti nohou apod. Jejím autorem není nikdo jiný než známý Sebastian Kneipp. V dnešní době je metoda široce dostupná v různých wellness centrech apod., ale můžete si ji snadno připravit i doma. Budete potřebovat dvě nádoby dostatečně velké na to, aby jste do nich mohli ponořit nohy až po kotníky. Ideálně na dno nasypte vrstvu oblázků, lze ale i bez nich. Do jedné nádoby nalejete vodu teplou (cca 40st.C) a do druhé studenou (10-16 st.C).Následně přešlapujete na místě nejprve cca 15 s ve studené a pak cca 60 s v teplé vodě  a opakujete asi 10min., končíte vodou studenou. Během procedury dochází k dráždění termoreceptorů (při použití oblázků i mechano a proprioreceptorů) s následným pocitem uvolnění. Výsledkem je zlepšení prokrvení nohou a zlepšení tkáňového metabolismu a uvolnění spasmů. Ideálně doplnit masáží nohou.